Marshall PEDL-92007 JCM800 Amp Series Guitar Effects Pedal
HomeStore
The Story
Features:
  • Simple yet powerful controls - Tactile rotary knobs and illuminated foot pedal
Specifications:
  • Controls: High Treble, Normal, Tone, Volume
  • I/O: 1 x 1/4” Jack input, 1 x 1/4” Jack output
  • Power: 9 V DC (Centre Negative)
  • Current Draw: 20 mA
  • Dimensions: 101mm (W) x 131mm (D) x 52mm (H)
  • Weight: 0.74 kg
Marshall PEDL-92007 JCM800 Amp Series Guitar Effects Pedal - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Marshall PEDL-92007 JCM800 Amp Series Guitar Effects Pedal - Image 3
Details & Craftsmanship
Marshall PEDL-92007 JCM800 Amp Series Guitar Effects Pedal - Image 4
Description
Features:
Specifications:
  • Current Draw: 20 mA